Lastenkulttuurifoorumin 2026 teemana lapset ja media
Lapset ja media – teemalla pureudutaan siihen, miten lasten kasvuympäristö, mediataidot ja osallisuus rakentuvat yhä monimuotoisemmassa mediamaailmassa.
Kaksipäiväinen Lastenkulttuurifoorumi tuo yhteen lastenkulttuurista, taidekasvatuksesta ja mediataiteesta kiinnostuneet henkilöt tarkastelemaan muuttuvan mediamaailman ajankohtaisia kysymyksiä ja tulevaisuuden suuntia. Millainen on demokraattinen ja osallistava mediatulevaisuus? Miten lastenkulttuurin sisältöjä voi hyödyntää perheiden media-arjen ja hyvinvoinnin tukena?
Lastenkulttuurifoorumin pääjärjestäjinä toimivat Lastenkulttuurikeskus Kotilo ja Suomen lastenkulttuuriliitto. Lisäksi toisen foorumipäivän työryhmässä ovat olleet mukana Oulun kaupunginkirjasto, Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali sekä Lupa- ja valvontavirasto.
Lastenkulttuurifoorumin aikataulu
📌 Ti 10.11. 9.00–16.00 ja 18.00–19.30 (illallinen) – jäsenille
Foorumin ensimmäisenä päivänä tutustutaan mediataiteeseen ja Oulu2026‑kulttuuripääkaupunkivuoden lastenkulttuurin kohteisiin ja sisältöihin.
📌 Ke 11.11. 8.15–15.30 – avoin kaikille
Foorumin toisena päivänä tarkastellaan, miten mediakasvatuksen keinoin voidaan vahvistaa lasten ja nuorten osallisuutta, hyvinvointia ja kriittistä monilukutaitoa nopeasti kehittyvässä ja muuttuvassa mediamaailmassa.
