Kenelle: Sirkusohjaajakoulutus on suunnattu sirkuskerhoissa, -kouluissa ja taiteen perusoppilaitoksissa työskenteleville sirkusohjaajille ja -opettajille. Koulutus soveltuu myös lähitaiteiden (tanssi, teatteri) parissa sekä liikunta- ja lapsi/nuorisotyönsektoreilla työskenteleville henkilöille täydentämällä koulutusta omaehtoisella sirkusharjoittelulla.
Aika ja paikka: Koulutus järjestetään kuudessa lähiopetusjaksossa, kuudella eri paikkakunnalla. Ensimmäinen kontaktijakso 8.-10.8.2025 Lappeenrannassa.
Mitä: Koulutuksessa osallistujat pääsevät tarkastelemaan pedagogisia tietojaan ja taitojaan, ajatuksiaan sirkustaiteesta ja -opettamisesta, pohtimaan omaa ohjaajaidentiteettiään sekä jakamaan kokemuksiaan ja hyviksi havaittuja opetuskäytäntöjään. Omassa koulutusryhmässä mahdollistuu vertaistuki ja verkostoituminen. Käsiteltäviä aihekokonaisuuksia ovat:
sirkuspedagogiikan perusteet (28 ot)
sirkuksen oppiminen ja opettaminen (54 ot)
sirkustekniikka ja didaktiikka (28 ot)